GRY PARAGRAFOWE
ODKRYWCY NOWYCH ŚWIATÓW - gra planszowo-paragrafowa

Czy marzyłeś o tym by podróżować do gwiazd, badać nowe planety, poznawać pozaziemskie formy życia? Oto przed Tobą gra, która może spełnić te marzenia. Pozwól wprowadzić się w ten wspaniały, pełen przygód świat, gdzie masz szansę sprawdzić swoją odwagę, wykazać się sprytem, zaradnością, umiejętnością strategicznego myślenia. Będziesz miał do swojej dyspozycji załogę, roboty oraz całe wyposażenie gwiazdolotu, ale zadania jakie staną przed Tobą na tajemniczych i groźnych planetach nie będą proste. Nie lękaj się jednak trudów! Zostań Odkrywcą Nowych Światów!
Takie oto słowa widnieją na tylniej okładce gry "Odkrywcy nowych światów", wydanej w roku 1981. Jest to więc niemal zabytek. Co ciekawsze gra nie jest typową paragrafówką, ale hybrydą gry planszowej i paragrafowej. Z tej pierwszej mamy książeczkę z 232 paragrafami, natomiast z drugiej planszę do gry i żetony przedstawiające ludzi, sprzęt, kosmitów itd. Jak się w to gra? Muszę przyznać, że sam nigdy nie grałem i opieram się na recenzji z Gniazda. W dużym skrócie: gracz ląduje na planecie, rzuca kostką i ustala w ten sposób jej atmosferę, potem wybiera w ten sam sposób ekipę badawczą. Następnie poruszamy się naprzód również rzucając kostką. Nasze ruchy symbolizuje pionek na planszy. Rzucamy jeszcze raz kością i wg tabeli wybieramy paragraf i tak jak w grach paragrafowych mamy jakiś opis i możliwości wyboru. Mam nadzieję, że nieco rozjaśniłem temat. Jak tylko zagram, to od razu dorzucę własne spostrzerzenia co do rozgrywki. Na razie proponuję zapoznać się ze stronami:

  • TUTAJ na stronie Gniazda znajdziecie obszerny opis gry.

    Postaram się kiedyś je zciągnąć i być może przerobię na wersję osiągalną dla modemowców. Domyślam się, że większość zajmują zeskanowane paragrafy, które można przecież przerobić FineReaderm do zwykłego tekstu html i spakować.
  • Copyright © by alien2020@wp.pl 2002-2009